Evropa vs USA – vzhled tahačů

27. 7. 2022

Napadlo vás někdy, proč jsou evropské tahače ploché a americké mají majestátní „čumák“? A proč ty americké u nás prakticky nepotkáte?

Klíčové jsou podmínky

V zámoří jsou jiné povahy dálnic. Můžete jet hodiny a prakticky nebudete zatáčet. U nás jsou dálnice o dost klikatější. A tomu jsou přizpůsobeny vzhledy tahačů. Naše hranaté kostky jsou obratnější a mohou tak obratněji brázdit po dálnicích našeho starého kontinentu.

Předpisy jako další důvod

Předpisy stanovují maximální povolenou délku soupravy. Souprava tažená americkým truckem by byla dost delší, a předpisy by tak porušovala. O normách EURO, ekologických předpisech a o emisích se nemá cenu zmiňovat – ani sem by se většina trucků nevešla.

Jsou v něčem zámořské tahače lepší?

Jsou méně obratné, jsou dlouhé a nesplňují EU normy. Mají tedy nějaké výhody? Určitě a není jich málo. Jsou rozhodně bezpečnější, a to díky svému pověstnému čumáku. Mohutný motor uložený před kabinou je z hlediska bezpečnosti nejlepší deformační zóna.
U motoru ještě zůstaneme. Díky konstrukci je mnohem jednodušší se k němu dostat.
Další výhoda motoru vpředu je více místa pro řidiče. Zatímco v našich kostičkách je zázemí jen pro „lůžko a zavadlo“, tak v zámořských tahačích si řidiči užívají mnohem více místa.

Blog